Karta z kalendarza: Rok 2011 i pierwsza książka „Busem przez świat”
Współpraca z ekipą Busem przez świat, czyli małżeństwem podróżników Karolem i Olą Lewandowskimi to znaczący i ważny etap naszej 10-letniej działalności. Do tej pory wydaliśmy wspólnie trzy książki: Wyprawa pierwsza, Ameryka za 8 dolarów i Australia za 8 dolarów, a pierwsza doczekała się nawet dwóch wydań. Dziś w cyklu „Kartka z kalendarza” Karol Lewandowski wspomina początki naszej kooperacji datowanej na 2011 rok, zachęcamy do lektury!
W 2010 roku namówiłem mojego brata i kuzynów na wyruszenie w pierwszą wyprawę Busem Przez Świat. Wszyscy mówili nam, że takie stare auto, kupione za 2000 zł, na pewno nie przejedzie świata i rozsypie się już w Czechach. Mylili się – rozsypało się dopiero w Szwajcarii. Całe szczęście, z pomocą naszych rodzin w Polsce i przypadkowo poznanego pastora, udało nam się je naprawić. Potem odwiedziliśmy kilkanaście państw, wzięliśmy udział w korridzie, straciliśmy wszystkie bagaże w Barcelonie, a na koniec zostaliśmy aresztowani na Gibraltarze. Wszystkie przygody relacjonowaliśmy na blogu, który powstał po to, żeby mieć kontakt z rodzinami i zaoszczędzić na roamingu, który w tamtych latach był jeszcze bardzo drogi.
Ale nasze blogowe relacje zaczęły rozchodzić się po internecie. Początkowo czytało nas kilka osób dziennie, a pod koniec podróży już kilka tysięcy osób dziennie. Kiedy wróciliśmy do Polski, zgodnie z planem mieliśmy sprzedać busa. Ale postanowiłem tego nie robić i zacząłem planować dalsze podróże.
Wtedy odezwał się do mnie Łukasz z Wydawnictwa SQN z propozycją zebrania naszych opowieści z pierwszej wyprawy w formie książki. Nikt wtedy nie traktował jeszcze blogerów poważnie i była to jedna z pierwszych książek napisanych przez blogera. Bardzo doceniam to, że ekipa SQN nam wtedy zaufała i jako jedni z pierwszych zauważyli potencjał naszego bloga. Dopiero kilka lat później zaczęliśmy dostawać pierwsze nagrody i trafiliśmy do czołówki polskich twórców internetowych.
Dzięki tej książce, nasza pierwsza wyprawa zmieniła nie tylko nasze życie, ale wpłynęła też na życia innych ludzi. Znam dziś setki osób, które dzięki tej książce uwierzyło, że nie trzeba wielkich pieniędzy, żeby zacząć podróżować. Zebrali paczkę znajomych, kupili busa i ruszyli w podobną podróż – niektórzy nawet strona po stronie odwiedzali te same miejsca co my!
W 2010 roku w internecie nie było żadnego bloga czy vloga o podróżach busem. Dziś są ich setki. To cudowne, że ta idea tak się rozrosła i że ludzie spełniają swoje marzenia.
Kiedy zaczynałem podróżować i prowadzić bloga, nie przyszło mi do głowy, że kiedyś będzie to moja praca. Chyba nikomu w blogosferze nie śniło się, że kiedyś będzie to normalny zawód. Dziś, razem z Olą, mamy na swoim koncie 7 książek, a podróże, blogowanie i pisanie książek stały się naszą pracą.
Pierwsza książka, podobnie jak pierwsza wyprawa, była najbardziej szalona. Mieliśmy wtedy więcej szczęścia niż rozumu i chyba nawet nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, jak wiele rzeczy mogło pójść nie tak. I dlatego nam się udało. Gdybym wtedy miał taką wiedzę jak dzisiaj, to widząc nasze nieprzygotowanie nie rzuciłbym się ponad 20-letnim autem na wyprawę do Afryki.
Przez te lata zmieniło się nasze podejście do podróżowania. Kiedy zaczynaliśmy, mieliśmy po 20 lat i istotne było dla nas to, żeby dobrze się bawić, a odwiedzane miejsca były tylko tłem. Przez to pominęliśmy masę ciekawych historii i niesamowitych miejsc.
Dziś podróżujemy dużo bardziej świadomie, a przed wyruszeniem w podróż dużo czytamy o kraju, do którego się wybieramy. I myślę, że bardzo widać to po naszych książkach. Z każdym rokiem są coraz bardziej reporterskie i coraz bardziej skupiają się na ludziach, których poznajemy, niż na nas samych.
Karol Lewandowski, Busem przez świat
KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
AKTUALNOŚCI
„Blizna” J...
Czytelnicy książek Juana Gómeza-Jurado będą w siódmym niebie! Już wiosną na Canal+ zobaczą kolejny serial, na podstawie jego thrillera. Tym razem ekranizacji doczekała się „Blizna”, którą Wydawnictwo SQN wydało na początku 2024 roku. To nie koniec dobrych wieści – dwa pierwsze odcinki serialu będzie można zobaczyć już…
Obyczaje, tradycje i o...
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Zostaliśmy partnerem a...
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …