Nowoświaty. Przegląd recenzji
„Zbiór futurystycznych opowiadań, odnoszących się do problemów, z jakimi utożsamiają się wyznawcy katastrofizmu obecnego świata. Kto wie? Pewnie po części i słusznie.” Zapraszamy do przeglądu recenzji Nowoświatów!
Czym są Nowoświaty?
Nowoświaty to antologia 8 opowiadań. Zwycięskich prac wyłonionych w konkursie zorganizowanym z okazji Roku Lema. Obiecujący autorzy zadali bezpardonowe pytania o kondycję człowieka i jego świata.
Czy kiedyś powstanie nowy rodzaj ludzi, dla których staniemy się reliktem? Jak wyglądałby świat z perspektywy okaleczonej zmysłowo ludzkości? Czy obcy intelekt chciałby nas poznawać i badać? A sztuczny – współegzystować? Jaką obierzemy drogę ucieczki, jeśli nic innego nam nie pozostanie: w gwiazdy czy w głąb siebie?
Jak mi wyszło? Oddajemy głos recenzentom!
Głodna Wyobraźnia. Cała recenzja tutaj
„Po lekturze mogę śmiało powiedzieć, że obok Anatomii pęknięcia to drugi najlepszy zbiór, z jakim ostatnio miałam do czynienia.”
„Widać, że autorzy zawartych w Nowoświatach opowiadań znakomicie rozumieją twórczość Stanisława Lema i potrafią nawiązać w inteligenty sposób do tego, co w niej najlepsze – bezpardonowej oceny człowieczej natury, w tym chęci podboju wszystkiego dookoła, która z jednej strony prowadzi do dokonania niezwykłych wynalazków, z drugiej – do nieodwracalnych zniszczeń świata dookoła. Wyłania się z nich z jednej strony ponury, a z drugiej zabawny, ale zarazem bardzo prawdziwy obraz ludzkości.”
Matka Przełożona. Cała recenzja tutaj
„Flaworyści to tekst oparty na bardzo aktualnej kwestii: koronawirusie i tym, że zarażeni tracą… smak i węch. Autor wokół tego pomysłu buduje nowe realia, w których smaku i zapachu (a także związanych z nimi przemysłów) generalnie nie ma, a potem wrzuca w nie nieświadomego niczego astronautę, który wraca na Ziemię po 80 latach misji. Całość jest z jednej strony humoreską, z drugiej satyrą na to, że cokolwiek by się nie stało, niektóre mechanizmy społeczne nie przestaną działać.”
„Książkę zamyka Marcin Bartosz Łukasiewicz z tekstem A u Lema… – napisanym w formie rozmowy ludzi w tramwaju. Zwyczajna sytuacja okazuje się raczej specjalną, bo – jak się dowiadujemy – za kilka dni kometa ma uderzyć w Ziemię i zapewne zmieść z niej życie, a dyskutanci omawiają możliwe sposoby przetrwania i swoje motywacje. To dobry finisz: ciekawe opowiadanie, napisane dobrze, lekko i z pomysłem, aż samo się czyta.”
Artur Nowrot, Popmoderna Cała recenzja tutaj.
Nowoświaty wiszą między przeszłością a przyszłością. Z jednej strony odwołania do Lema (…) Z drugiej – potencjał literatury science fiction (…) do projektowania nowych, radykalnie odmiennych wizji przyszłości. Wizji, które mogłyby być świetną pomocą w przezwyciężeniu kryzysu wyobraźni utrudniającego rozwiązanie trapiących dziś ludzkość problemów: ekscesów kapitalizmu, katastrofy klimatycznej, szerzącego się autorytaryzmu.
Nowoświaty – jak każde porządne science fiction – okazują się odbiciem lęków i marzeń teraźniejszości. Są też próbą – na przekór paraliżującej świadomości, że być może nie jesteśmy w stanie zrobić nic, by zapobiec nadciągającym katastrofom – znalezienia przyszłości w plątaninie możliwych ścieżek. (…) Wydaje się, że to całkiem obiecujący kierunek.
Agnieszka „Fushikoma” Czoska, Nerdheim Cała recenzja tutaj.
Po oderwaniu wzroku od ekranu może wam się przydarzyć coś, co Justyna Bargielska nazywa „randką ze światem” – chwila nagłego zachwytu, zdziwienia, wyrwania z rutyny.
Ocena: 9/10
Wybór wcześniejszych recenzji
…finalnie otrzymujemy starannie wyselekcjonowany dobry produkt końcowy. Nasze lustra.
Agnieszka Włoka, Nowa Fantastyka, czerwiec 2021
Nowoświaty to udana antologia, odnosząca się do Lemowskich pierwowzorów na rozmaite sposoby. Widać w niej poczucie autorów, że SF powinna dotykać problemów żywych i znaczących dla naszego świata – mamy w niej i pandemie, i katastrofę klimatyczną, i problem zanieczyszczenia środowiska – i widać, że problemy te nie są tylko ozdobnikami, że są dla autorów w jakiś sposób ważne. (…) Nowoświaty dają czytelnikom ciekawą próbkę nowej polskiej SF, i choćby za to wydawcy i autor(k)om należą się słowa pochwały.
Aleksanda Klęczar
https://ninedin.home.blog/2021/07/12/lemoswiaty/
Nowoświaty są udanym zbiorem opowiadań. Choć teksty łączą pewne wątki, to prowokują inne pytania oraz w nieco inny sposób ukazują świat i ludzkość. Myślę, że nie trzeba być fanem Lema (i nawet niekoniecznie trzeba znać jego twórczość), by móc je docenić. Są warte uwagi każdego fana fantastyki.
Aleksandra/Szara Kawiarenka http://szarakawiarenka.pl/2021/05/nowoswiaty/
Sięgnijcie koniecznie po „Nowoświaty”, zbiór opowiadań inspirowanych twórczością Lema. Każde z autorów podeszło do tematu inaczej, ale każde wpisuje się w pełni w nurt fantastyki naukowej, niejednoznacznej, wnikającej także głęboko w ludzką psychikę. Zwraca uwagę staranność i wyrównany poziom wszystkich opowiadań, choć każdy znajdzie swoje ulubione.
Olaf Tumski https://www.facebook.com/olaf.tumski.autor/posts/1972359812915622
Widać, że teksty powstawały w „ciekawych czasach”, w których przyszło nam żyć.
Finkla http://finklaczyta.blogspot.com/2021/06/nowoswiaty-w-hodzie-lemowi.html
Jeśli więc szukacie interesującej lektury s-fi lub jesteście fanami twórczości pisarza roku 2021 – koniecznie sięgnijcie po tę antologię! Polecam z całego serca!
Książkowir https://naszksiazkowir.blogspot.com/2021/06/autor-zbiorowy-nowoswiaty.html
…cały zbiór „Nowoświaty” jest bardzo przyjemną, chociaż niestety nieco krótką lekturą. Zdecydowanie chciałoby się poznać dalsze losy protagonistów oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach, jakie miały miejsce w przedstawionych światach.
Mimo że objętość opowiadań jest raczej niewielka, stworzone obrazy są kompletne i spójne, a postacie intrygujące.
Warto zatem sięgnąć po „Nowoświaty”, zwłaszcza jeśli ktoś dotychczas nie miał okazji (jak to w ogóle jest możliwe?) poznać prac Lema. Po lekturze opowiadań ośmiorga pisarek i pisarzy na pewno pojawi się motywacja, by odszukać lub przypomnieć sobie jakże doskonałe pierwowzory, stanowiące przecież światowy kanon gatunku science fiction.
Zbiór zawiera osiem opowiadań nawiązujących bezpośrednio lub pośrednio do twórczości Lema, ale mających tak naprawdę za motyw przewodni kwestię końca świata; różnie rozumianego.
Maciej Tomczak Fahrenheit https://www.fahrenheit.net.pl/ksiazki/recenzje/fantastyczne/recenzja-antologia-nowoswiaty/
Moje wrażenie końcowe są bardzo pozytywne. Jeśli choć trochę czujecie się zainteresowani, to sięgnijcie.
Katty http://literkowymelonik.blogspot.com/2021/07/nowoswiaty-antologia-z-okazji-roku-lema.html
E-book Nowoświaty jest dostępny w oficjalnej księgarni Wydawnictwa SQN SQNStore.pl. Dochód ze sprzedaży e-booków trafia w całości do autorów opowiadań.
KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
AKTUALNOŚCI
Obyczaje, tradycje i o...
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Zostaliśmy partnerem a...
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …
Spotkanie z Przemkiem ...
Autor oraz ilustratorka serii książek dla dzieci opowiadającej o Białej Dolinie i jej mieszkańcach już niebawem spotkają się z młodymi czytelnikami w Krakowie! Przemek Corso (autor książki) oraz Marcelina Misztal (ilustratorka) będą gośćmi krakowskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Spotkanie…