Tomasz Duszyński walczy o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa!
Jury Konkursu o Grand Prix Festiwalu Kryminalna Warszawa wybrało 10 książek, które przeszły do kolejnego etapu konkursu. Wśród nich jest „Fenomen z Warszawy” Tomasza Duszyńskiego.
Fundacja Historia i Kultura co roku w ramach Festiwalu Kryminalna Warszawa wyłania i nagradza najlepsze pod względem literackim polskie powieści kryminalne. W tym roku wśród najwyżej ocenianych znalazła się książka Tomasza Duszyńskiego „Fenomen z Warszawy”, otwierająca nowy cykl powieści tego cenionego przez czytelników autora.
Pięć książek, spośród których jury wybierze zdobywcę Grand Prix oraz dwóch równorzędnych wyróżnień, poznamy 18 maja, a zwycięzców na gali w piątek 27 maja o godz. 18:00 podczas Targów Książki w Warszawie.
Wyboru laureatki/laureata Grand Prix Festiwalu i zdobywców dwóch równorzędnych wyróżnień dokona jury w składzie:
- dr hab. UW Ewa Paczoska – profesor historii literatury polskiej, poetka i śpiewająca autorka, dyrektor Instytutu Literatury Polskiej na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
- Andrzej Palacz – wydawca, dziennikarz i tłumacz, redaktor naczelny magazynu „Wydawca” oraz branżowego portalu www.wydawca.com.pl
- Marcin Sendecki – poeta, dziennikarz, krytyk literacki, laureat wielu nagród, m.in. Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii „książka roku” za tom „Przedmiar robót”(2015), Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej oraz Nagrody „Odry” za tom „W” (2017).
- Szymon Kloska – dziennikarz, bloger, bibliofil, krytyk i aktywista literacki. O książkach opowiada w radio i telewizji, czasami pisuje w prasie drukowanej i innej. Prowadził liczne programy telewizyjne i audycje o literaturze, m.in.: „WOK – Wszystko o Kulturze”, „Książki na Lato” i „Myślnik”. Od przeszło dekady współprowadzi audycję „Piątka z literatury” w RMF Classic.
- Adam Szaja – dziennikarz i bloger. 10 lat pracował jako researcher i reporter telewizyjny. Od 2015 roku jego zawodowym miejscem jest smakksiazki.pl, gdzie sporo miejsca zajmuje literatura kryminalna. W maju 2020 roku wspólnie z Jakubem Ćwiekiem zorganizował pierwsze w Polsce wirtualne targi książki w czasie pandemii – Viralowe Targi Książki. Nagrodzony przez Polską Izbę Książki za promocję czytelnictwa w Internecie, doceniony także przez portal granice.pl, który umieścił smakksiazki.pl w TOP 10 influencerów książkowych.
„Fenomen z Warszawy”
9 lutego nakładem Wydawnictwa SQN ukazał się pierwszy tom otwierający nową trylogię Tomasza Duszyńskiego – tym razem autor przenosi nas do przedwojennej i wojennej Warszawy.
„Fenomen z Warszawy” to doskonały kryminał osadzony w latach 30. Są tu zagadkowe morderstwa kobiet, charyzmatyczny duet śledczy: komisarz dochodzeniówki i jasnowidz oraz obraz bohemy przedwojennej stolicy.
Fikcja literacka przeplata się tu z faktami historycznymi. Przez karty książki przewijają się znane postacie ze świata kultury i polityki, a najciekawsza z nich to Stefan Ossowiecki – znany w międzywojniu polski jasnowidz (nazywany Fenomenem z Warszawy). Stefan Ossowiecki jest postacią historyczną. Współpracował ze stołeczną policją przy rozwiązywaniu wielu spraw, także pomagał w poszukiwaniu zaginionych.
Fabuła „Fenomenu z Warszawy”
Warszawa, niedługo po tym, jak Polska odzyskała niepodległość. Miasto tętni życiem. W nocnych lokalach toasty za odrodzony kraj wznoszą ramię w ramię politycy, literaci, aktorzy i przedstawiciele gangsterskiego półświatka.
Nie wszyscy jednak bawią się tak dobrze.
Od pół roku w Warszawie znajdowane są zwłoki młodych, bestialsko zamordowanych kobiet, z zaszytymi ustami i głowami odrąbanymi od ciała. Zdesperowana policja, uginając się pod naporem opinii publicznej, sięga po niecodzienne środki… Do pomocy komisarzowi Antoniemu Wróblowi zostaje oddelegowany inżynier Stefan Ossowiecki – znane warszawskie medium, u którego na „seansach z duchami” bywał nawet sam marszałek Piłsudski. Współpraca między jasnowidzem a niechętnym mu racjonalistą nie układa się jednak najlepiej. Policja zostaje zmuszona, by skorzystać także z wpływów… Taty Tasiemki, najsłynniejszego przedwojennego gangstera.
„Fenomen z Warszawy” Tomasza Duszyńskiego to niezwykle realistyczny i barwny fresk z epoki, w którym przedwojenne życie elit miesza się z historiami prosto z gangsterskiego półświatka. To trzymający do końca w napięciu kryminał historyczny wielokrotnie nagradzanego autora serii „Glatz”, który powraca z nową powieścią.
Książki Tomasza Duszyńskiego kupisz w oficjalnej księgarni Wydawnictwa na SQNStore.pl.
Tomasz Duszyński
Dziennikarz (pracował w RMF FM i Radiu Aplauz), pisarz, scenarzysta gier komputerowych, a w wolnych chwilach maratończyk. Debiutował zbiorem opowiadań Produkt uboczny (2007). Nagradzany autor powieści kryminalnych: zdobywca wyróżnienia jury Kryminalnej Piły, a także nagrody Kryminalny Magiel za najlepszy kryminał retro 2019 roku („Glatz”). Laureat Nagrody Złotego Pocisku Publiczności za powieść kryminalną „Glatz” oraz Nagrody Wielkiego Kalibru Czytelników za powieść kryminalną “Glatz. Kraj Pana Boga”.
KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
AKTUALNOŚCI
„Blizna” J...
Czytelnicy książek Juana Gómeza-Jurado będą w siódmym niebie! Już wiosną na Canal+ zobaczą kolejny serial, na podstawie jego thrillera. Tym razem ekranizacji doczekała się „Blizna”, którą Wydawnictwo SQN wydało na początku 2024 roku. To nie koniec dobrych wieści – dwa pierwsze odcinki serialu będzie można zobaczyć już…
Obyczaje, tradycje i o...
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Zostaliśmy partnerem a...
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …