„Bolko” i ciekawostki na temat Bolesława Chrobrego
„Bolko” wciąga czytelnika w świat słowiańskiej kultury. Nie mogło w takiej sytuacji zabraknąć konnych wojaży, brutalnych waśni, czy właśnie dzierżących ostre miecze wojaków. W głównym centrum zainteresowania znalazł się tytułowy Bolko – powszechnie znany jako Bolesław Chrobry, władca z dynastii Piastów i pierwszy koronowany król Polski.
Wbrew wszelkim pozorom Grzegorz Gajek nie napisał podręcznika do historii, a powieść fantasy nawiązującą do dostępnych informacji historycznych. Autorowi nie są jednak obce szczegóły związane z samym Bolesławem i średniowiecznym tłem powieści.
A trzeba przyznać, że historyczne smaczki związane z Bolesławem Chrobrym są nie lada ciekawe.
Bogate drzewo genealogiczne
Bolesław Chrobry był choćby wujem Kanuta Wielkiego – króla Anglii, Danii i Norwegii.
Bolesław Chrobry nie jeden nosił tytuł
Chrobry nie zapisał się na kartach historii wyłącznie jako pierwszy koronowany król Polski. Przez krótki okres czasu był uznawany za księcia Czech.
Sigrid Storrada z nordyckich sag jednym z Piastów?!
Siostra Bolesława Chrobrego – matka wspomnianego wcześniej Kanuta Wielkiego – to jedna z najsłynniejszych postaci kobiecych w sagach nordyckich. Jej słowiańskie imię pozostaje obiektem dyskusji, ale przez Skandynawów jest głównie znana jako Sigrid Storrada.
Bolesław Chrobry, znany niegdyś jako…
Zanim do powszechnego użytku wszedł przydomek Chrobry, co oznacza dzielny, kronikarze (w tym także autorzy słynnego ruskiego utworu – „Powieść minionych lat”) nazywali Bolesława Wielkim.
Chrobry miłośnikiem kąpieli parowej
Bolesław Chrobry był wielkim amatorem łaźni parowych. Krnąbrnych wojów zwykł zapraszać do łaźni i lać po tyłku brzozowymi witkami.
Jak Polskę nazywano?
Nazwa Polonia powstała za czasów Bolesława Chrobrego. Wcześniej kraj, który z czasem miał się stać Polską, nazywano najprawdopodobniej krajem gnieźnieńskim albo krajem Mieszka.
Mały Bolesław Chrobry na niemieckim dworze
Jako dziecko Chrobry prawdopodobnie spędził jakiś czas na dworze cesarza Niemiec w charakterze zakładnika/wychowanka.
Chrobry a jego działalność w Krakowie
Bolesław Chrobry był blisko związany z Krakowem. Prawdopodobnie ufundował pierwszą w tym mieście szkołę katedralną, w której nauki pobierał jego syn, Mieszko II Lambert.
Do kogo należał Szczerbiec – najsłynniejszy polski miecz koronacyjny?
Słynny miecz Szczerbiec, który według legendy Bolesław Chrobry wyszczerbił o bramy Kijowa, w rzeczywistości należał najpewniej do jednego z jego licznych potomków i imienników żyjących w XII/XIII wieku.
Za pośrednictwem książki jest szansa zanurzyć się w podobnych realiach, w jakich obracał się Bolesław Chrobry. Na szczęście nie trzeba daleko szukać odpowiedniego źródła. Egzemplarz „Bolko” Grzegorza Gajka jest dostępny na stronie księgarni SQN Store.
KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
AKTUALNOŚCI
„Blizna” J...
Czytelnicy książek Juana Gómeza-Jurado będą w siódmym niebie! Już wiosną na Canal+ zobaczą kolejny serial, na podstawie jego thrillera. Tym razem ekranizacji doczekała się „Blizna”, którą Wydawnictwo SQN wydało na początku 2024 roku. To nie koniec dobrych wieści – dwa pierwsze odcinki serialu będzie można zobaczyć już…
Obyczaje, tradycje i o...
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Zostaliśmy partnerem a...
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …