
„Bolko” i ciekawostki na temat Bolesława Chrobrego
„Bolko” wciąga czytelnika w świat słowiańskiej kultury. Nie mogło w takiej sytuacji zabraknąć konnych wojaży, brutalnych waśni, czy właśnie dzierżących ostre miecze wojaków. W głównym centrum zainteresowania znalazł się tytułowy Bolko – powszechnie znany jako Bolesław Chrobry, władca z dynastii Piastów i pierwszy koronowany król Polski.
Wbrew wszelkim pozorom Grzegorz Gajek nie napisał podręcznika do historii, a powieść fantasy nawiązującą do dostępnych informacji historycznych. Autorowi nie są jednak obce szczegóły związane z samym Bolesławem i średniowiecznym tłem powieści.
A trzeba przyznać, że historyczne smaczki związane z Bolesławem Chrobrym są nie lada ciekawe.
Bogate drzewo genealogiczne
Bolesław Chrobry był choćby wujem Kanuta Wielkiego – króla Anglii, Danii i Norwegii.
Bolesław Chrobry nie jeden nosił tytuł
Chrobry nie zapisał się na kartach historii wyłącznie jako pierwszy koronowany król Polski. Przez krótki okres czasu był uznawany za księcia Czech.
Sigrid Storrada z nordyckich sag jednym z Piastów?!
Siostra Bolesława Chrobrego – matka wspomnianego wcześniej Kanuta Wielkiego – to jedna z najsłynniejszych postaci kobiecych w sagach nordyckich. Jej słowiańskie imię pozostaje obiektem dyskusji, ale przez Skandynawów jest głównie znana jako Sigrid Storrada.
Bolesław Chrobry, znany niegdyś jako…
Zanim do powszechnego użytku wszedł przydomek Chrobry, co oznacza dzielny, kronikarze (w tym także autorzy słynnego ruskiego utworu – „Powieść minionych lat”) nazywali Bolesława Wielkim.
Chrobry miłośnikiem kąpieli parowej
Bolesław Chrobry był wielkim amatorem łaźni parowych. Krnąbrnych wojów zwykł zapraszać do łaźni i lać po tyłku brzozowymi witkami.
Jak Polskę nazywano?
Nazwa Polonia powstała za czasów Bolesława Chrobrego. Wcześniej kraj, który z czasem miał się stać Polską, nazywano najprawdopodobniej krajem gnieźnieńskim albo krajem Mieszka.
Mały Bolesław Chrobry na niemieckim dworze
Jako dziecko Chrobry prawdopodobnie spędził jakiś czas na dworze cesarza Niemiec w charakterze zakładnika/wychowanka.
Chrobry a jego działalność w Krakowie
Bolesław Chrobry był blisko związany z Krakowem. Prawdopodobnie ufundował pierwszą w tym mieście szkołę katedralną, w której nauki pobierał jego syn, Mieszko II Lambert.
Do kogo należał Szczerbiec – najsłynniejszy polski miecz koronacyjny?
Słynny miecz Szczerbiec, który według legendy Bolesław Chrobry wyszczerbił o bramy Kijowa, w rzeczywistości należał najpewniej do jednego z jego licznych potomków i imienników żyjących w XII/XIII wieku.
Za pośrednictwem książki jest szansa zanurzyć się w podobnych realiach, w jakich obracał się Bolesław Chrobry. Na szczęście nie trzeba daleko szukać odpowiedniego źródła. Egzemplarz „Bolko” Grzegorza Gajka jest dostępny na stronie księgarni SQN Store.
KSIĄŻKI, KTÓRE MOGĄ CIĘ ZAINTERESOWAĆ
AKTUALNOŚCI

Zebraliśmy ponad 125 t...
Z radością informujemy, że nasza tegoroczna akcja charytatywna na rzecz 33. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zakończyła się ogromnym sukcesem. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało nam się zebrać i przekazać na konto Fundacji WOŚP imponującą kwotę 125 085,95 zł. W ramach tej inicjatywy stworzyliśmy wyjątkową antologię…

„Korowód” ...
Jubileuszowa, dziesiąta edycja Plebiscytu Książka Roku Lubimyczytać zakończyła się dla nas ogromnym sukcesem! W kategorii Literatura Piękna liczbą 4059 głosów zwyciężył „Korowód” Jakuba Małeckiego, wydany nakładem SQN. To wielkie wyróżnienie dla autora oraz całego zespołu wydawnictwa. „Korowód” Jakuba Małeckiego Książką Roku 2024! Podczas gali finałowej,…

Sukces „Robaków w ścia...
Z wielką radością informujemy, że Hanna Szczukowska-Białys, autorka naszego kryminalnego debiutu Robaki w ścianie, została laureatką prestiżowej nagrody Audiobook Roku 2024! Wyróżnienie to, przyznane przez Magazyn Literacki KSIĄŻKI, jest ukoronowaniem ciężkiej pracy autorki oraz niezwykłego talentu lektora, Filipa Kosiora, który swoją interpretacją nadał tej powieści wyjątkowy klimat….