Data wydania: 23/10/2024
Tłumaczenie: Grzegorz Gajek
Format: 150 x 215 mm
Ilość stron: 424
Oprawa: twarda
ISBN: 9788382107708
Dostępne wersje: papierowa / ebook / audiobook
Cena detaliczna: 59,99 zł / ebook: 47,99 zł
Wciągające śledztwo ukazujące, jak niespokojny region Chin z pomocą globalnych gigantów technologicznych stał się poligonem doświadczalnym dla iście Orwellowskiego eksperymentu społecznego i świadkiem narodzin wzorowego państwa policyjnego.
Ujgurscy mieszkańcy Xinjiangu – odcięci od prawdy, poddawani ciągłej inwigilacji i otoczeni przez opresyjne siły policyjne – stali się przeklętymi, uciśnionymi wyrzutkami. Społeczne zaufanie jest systematycznie burzone. Przyjaciele zdradzają się nawzajem, szefowie donoszą na podwładnych, dzieci zwracają się przeciw rodzicom. Witajcie w doskonałym państwie policyjnym.
W oparciu o przerażające wspomnienia młodej kobiety próbującej wyrwać się z kleszczy technologicznej dystopii, własne dziennikarskie śledztwo i relacje świadków Geoffrey Cain odsłania przed czytelnikami potęgę wszechwidzących technogigantów i mrożący krew w żyłach wpływ, jaki mogą wywrzeć na przyszłość nas wszystkich.
Mieszanka policyjnej opresyjności, urzędniczej nadgorliwości, psychologicznych nacisków podlana coraz bardziej zaawansowanymi technologiami w wykonaniu chińskiej dyktatury udoskonalana od dekad w stosunku do Ujgurów miejscami jest tak niedorzeczna, że aż karykaturalna. Tyle, że to wszystko to prawda. I jest to prawda, która sprawiła, że jak pisze autor „Sinciang znalazł się w stanie lockdownu, tyle że wirusem był tu nie covid, a obsesyjna kontrola ze strony państwa.
Sylwia Czubkowska
Wstrząsająca wyprawa w głąb chińskiego systemu inwigilacji […] Niepokojąca, dalekowzroczna przestroga przed niekontrolowanym wzrostem technologii i władzy państwowej.
Kirkus
Doskonałe państwo policyjne powinno zaczynać się od ostrzeżenia: zakres chińskiej inwigilacji jest głębszy, szerszy, bardziej przewrotny i przerażający niż potraficie sobie wyobrazić. Geoffrey Cain ze szczegółami opisuje, jak Chiny wykorzystały pomoc międzynarodową, globalne korporacje, bezwstydną cenzurę i układy z autorytarnymi reżimami do stworzenia wiecznie rosnącego w siłę państwa policyjnego. Autor nie traci przy tym z oczu zwykłych ludzi schwytanych w sidła systemu. W pamięć szczególnie zapada młoda kobieta imieniem Maysem, której losy dobitnie uświadamiają nam ludzki koszt zachodzących w Kraju Środka przemian. Doskonałe państwo policyjne to arcydzieło.
Elizabeth Becker, autorka książki When the War Was Over
W tym niepokojąco aktualnym reportażu Geoffrey Cain pokazuje, jak Chiny wykorzystują sztuczną inteligencję i totalitarne represje, aby przemienić swoją najdalszą zachodnią prowincję w piekło praw człowieka. Po lekturze Doskonałego państwa policyjnego nie sposób spoglądać na chińskich przywódców inaczej niż z odrazą – i lękiem.
Blaine Harden, autor książki Urodzony w obozie nr 14
Przyszłość nadeszła i jest bardziej przerażająca niż mógł sobie wyobrazić nawet George Orwell. W tej ważnej nowej książce Cain tłumaczy, jak Komunistyczna Partia Chin wykorzystała technologie XXI wieku – rozpoznawanie twarzy, testy genetyczne i sztuczną inteligencję – do uwięzienia milionów obywateli w koszmarnej dystopii.
Barbara Demick, autorka książki Światu nie mamy czego zazdrościć. Zwyczajne losy mieszkańców Korei Północnej
Jest wielokrotnie nagradzanym korespondentem zagranicznym, autorem, komentatorem, antropologiem i badaczem Azji Wschodniej i Środkowej. Były korespondent The Economist, jest stałym komentatorem w The Wall Street Journal, Time, Foreign Policy, The New Republic and The Nation, redaktorem współpracującym w The Mekong Review i częstym gościem w CNN, MSNBC, BBC i Bloomberg . Pisze o sposobach, w jakie technologia wpływa na nasze życie, społeczności, rządy i firmy. Jego praca przenosi go do najbardziej autorytarnych i odległych miejsc na świecie, od Korei Północnej po kolej transsyberyjską w całej Rosji, od śledztw w sprawie ludobójstwa w Kambodży po eksperymenty technologicznego nadzoru w Chinach.
Czytelnicy książek Juana Gómeza-Jurado będą w siódmym niebie! Już wiosną na Canal+ zobaczą kolejny serial, na podstawie jego thrillera. Tym razem ekranizacji doczekała się „Blizna”, którą Wydawnictwo SQN wydało na początku 2024 roku. To nie koniec dobrych wieści – dwa pierwsze odcinki serialu będzie można zobaczyć już…
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …