Data wydania: 06/05/2015
Tłumaczenie: Jakub Małecki
Format: 165 x 235 mm
Ilość stron: 416
Oprawa: twarda
ISBN: 9788379243327
Dostępne wersje: papierowa / ebook /
Cena detaliczna: 49,90 / ebook: 49,90
Korespondencja godna szerszego grona odbiorców.
Zbiór ponad stu wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości:
~ Aplikacja Leonarda da Vinci szukającego pracy,
~ Ostatni list Wisławy Szymborskiej,
~ List, w którym zabójca Johna Lennona pyta eksperta, ile może być warta płyta, którą eks-Beatles podpisał dla niego w dniu morderstwa,
~ Podziękowania product managera firmy Campbell skierowane do Andy’ego Warhola, który przyczynił się do promocji puszek zupy pomidorowej,
~ Pożegnanie japońskiego kamikadze z dziećmi napisane tuż przed misją,
~ List Mario Puzo do Marlona Brando z propozycją zagrania w Ojcu chrzestnym,
~ List 14-letniego Fidela Castro do prezydenta Roosevelta z prośbą o przesłanie dziesięciu dolarów,
~ Apel o pokój wystosowany przez Mahatmę Gandhiego do Adolfa Hitlera…
…i wiele innych, równie fascynujących.
Listy niezapomniane to poruszające świadectwo umierającej sztuki korespondencji, w której przez wieki odbijały się całe piękno, finezja, smutek i radość naszej cywilizacji.
***
Wielce Szanowny Czytelniku,
trzymasz oto w rękach książkę wyjątkową, do tego – wyjątkowo wspaniałą.
Znajdziesz w niej listy przejmujące, wzruszające i pełne humoru. Wejdziesz do intymnego świata adresatów i nadawców. Dasz się uwieść i zaskoczyć. Przyjrzysz się charakterowi pisma Kuby Rozpruwacza. Poznasz przepis na babeczki królowej Elżbiety II. Zauważysz, że Louis Armstrong stworzył swoją własną interpunkcję. Ale przede wszystkim zatopisz się w lekturze tak bardzo, że po jej zakończeniu sam zechcesz napisać do kogoś tradycyjny list. Zakład?
Z poważaniem
Michał Nogaś, Program III Polskiego Radia
PS Nick Cave zawsze ma rację!
Drodzy Czytelnicy! Nie dajcie sobie wmówić, że nie należy czytać cudzych listów: te przeczytacie ze wzruszeniem, rozbawieniem, zaskoczeniem, ciarkami na plecach i niebywałym pożytkiem poznawczym. Opowiadają one bowiem fascynującą historię: historię nas samych. Polecam gorąco.
Michał Rusinek
To szczególna sytuacja, kiedy możemy przeczytać listy innych osób, do tego pisane ręcznie i na papierze. Dla nas, uwikłanych w sieć szybkiej komunikacji cyfrowej, zbiór ten może się stać inspiracją do przewartościowania stosunku do świata i zmiany tempa życia. Może być także ciekawą przygodą literacką, z której wyniesiemy coś cennego.
Mela Koteluk
Ludzkości portret własny, jakiego nie było. Na pożegnanie epoki analogowej korespondencji, w której wszystko, co najważniejsze, opowiadaliśmy sobie w listach.
Juliusz Kurkiewicz, „Książki. Magazyn do Czytania” i „Gazeta Wyborcza”
Niezwykła lektura! Od listów zebranych w antologii Shauna Ushera nie sposób się oderwać. To książka tym cenniejsza, że być może najmłodsze pokolenie już wkrótce zapomni, że istniało coś takiego jak papier, koperta i znaczek.
Magda Umer
Zdarzają się tu listy zabawne, błyskotliwe, śmieszne. Bardzo wiele jest prawdziwie wzruszających. Wszystkie – są fascynującym świadectwem swoich czasów.
Łukasz Modelski, „Twój Styl”
Zdumiewające kompendium starodawnej i nowoczesnej korespondencji – zabawnej, tragicznej, przenikliwej, wiekopomnej, lirycznej, romantycznej i zaczepnej. To dla mnie książka roku. Nie będziecie się mogli oderwać.
Stephen Fry
Literacki odpowiednik bombonierki – uzależniająca przyjemność dawkowana kawałek po kawałku…
„The Sunday Times”
Jest pisarzem i twórcą blogów www.lettersofnote.com, www.listsofnote.com oraz www.speechesofnote.com. Sporą część swojego życia spędza na szukaniu wyjątkowych słów, korespondencji i przemów, którymi chciałby podzielić się z czytelnikami. Wszystkie jego dotychczas wydane książki zostały przyjęte bardzo ciepło i stały się międzynarodowymi bestsellerami. Shaun należy również do zespołu, który organizuje serię zyskujących popularność wydarzeń o nazwie Letters Live.
Mieszka w Manchesterze z żoną Kariną i dwoma synami.
Czytelnicy książek Juana Gómeza-Jurado będą w siódmym niebie! Już wiosną na Canal+ zobaczą kolejny serial, na podstawie jego thrillera. Tym razem ekranizacji doczekała się „Blizna”, którą Wydawnictwo SQN wydało na początku 2024 roku. To nie koniec dobrych wieści – dwa pierwsze odcinki serialu będzie można zobaczyć już…
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …