fbpx

Nasze książki w konkursie Książka Górska Roku

dodano: 29 lipca 2021
Udostępnij:    Share Share

W tegorocznej 9. Edycji konkursu Książka Górska Roku, organizowanym przez Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju znalazły się aż cztery nasze tytuły. Zobaczcie, które książki walczą o ten tytuł!

W ramach Festiwalu Górskiego im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju, który jest największym wydarzeniem w Polsce, skupiającym ludzi gór, organizowany jest plebiscyt na najlepszą książkę o tematyce górskiej.

Jak podkreślają organizatorzy Festiwalu, do konkursu zakwalifikowane zostają książki posiadające wybitne wartości literackie lub edukacyjne, w których pojawia się motyw gór.

W tegorocznej edycji na liście zakwalifikowanych książek znajdziecie cztery nasze tytuły:

„Glatz. Zamieć” Tomasz Duszyński

Hrabstwo Kłodzkie kilka lat po wojnie. Kraina Pana Boga stoi u progu kryzysu, który dotyka Republikę Weimarską. Mroźna zima skuła lodem malownicze okolice Kłodzka, Bystrzycy Kłodzkiej i Lądka Zdroju. Malownicze krajobrazy stają się scenerią brutalnych zbrodni. Śnieżnik, zima 1923 roku. Miejscowy przewodnik odnajduje na szczycie Wieży Wilhelma zwłoki turysty okaleczone w okrutny i przemyślny sposób. Tego samego dnia zostaje zamordowany ceniony naukowiec. Zabójca w pozostawionej wiadomości przedstawia się jako bohater lokalnych legend, Duch Gór, Rübezhal. Szybko staje się jasne, że wybiera ofiary nieprzypadkowo.

Zobacz książkę „Glatz. Zamieć

„Niemożliwe nie istnieje” Kilian Jornet

Kilian Jornet doprowadził swoje ciało do granic wytrzymałości. Dwa razy w ciągu tygodnia wbiegł na Mount Everest bez butli tlenowej. Na swoim koncie ma też rekordy w biegu na Mount Blanc, Denali czy Aconcaguę. W skyrunningu osiągnął prawie wszystko. Z pozorną lekkością dokonał tego, co wydawało się niemożliwe. W intymnej i szczerej do bólu książce dzieli się doświadczeniem, zaraża pasją i pokazuje, że nie ma rzeczy niemożliwych. Historia jego życia inspiruje i zachęca do spełniania marzeń, nawet jeśli wydają się one nierealne, a przede wszystkim pokazuje, co znaczy miłość do gór.

Zobacz książkę „Niemożliwe nie istnieje

„Góry w cieniu życia” Janusz Majer, Dariusz Jaroń

Dla Janusza Majera w górach zawsze najważniejszy był człowiek. Wyniki sportowe i własne ambicje schodziły na dalszy plan. Był kierownikiem wielu wypraw w czasach złotej ery polskiego himalaizmu, świadkiem triumfów i porażek, wydarzeń zabawnych i tragicznych. Legenda polskiego himalaizmu opowie Wam o swoim górskim żywocie i o tym, jak odnaleźć w sobie dystans i pokorę wobec potęgi natury tam, gdzie o życiu i śmierci decydują niuanse. O tym, co dzieje się w człowieku, gdy na odludziu, wśród śniegu i lodu odchodzą przyjaciele, a Wy nie wiecie, co ze sobą począć. Pokaże, jak on i jemu podobni radzili sobie w chwilach, gdy gasła wszelka nadzieja.

Zobacz książkę „Góry w cieniu życia

„W cieniu Everestu” Magda Lassota

Co roku setki wspinaczy przybywają do Nepalu, by podjąć próbę wejścia na najwyższą górę świata. Magda Lassota postanowiła dowiedzieć się, kim są ci ludzie: co ich motywuje, o czym marzą, czego się boją. Dzięki porywającym historiom i niezwykłym fotografiom zabiera nas w świat Everestu, jakiego dotąd nie znaliśmy. Ta książka to fascynujący reportaż z dwumiesięcznego pobytu w bazie pod Everestem, na wysokości 5364 m n.p.m. To opowieść o everestowskiej gorączce, faktach i mitach, skandalach, kolejkach na szczyt i zwykłej codzienności. Także o tych, bez których to wszystko nie byłoby możliwe: Szerpach, zagranicznych przewodnikach, właścicielach agencji, lekarzach i ratownikach.

Zobacz książkę „W cieniu Everestu

Pełną listę zakwalifikowanych książek znajdziecie na stronie Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady w Lądku-Zdroju

AKTUALNOŚCI

„Blizna” J...

Czytelnicy książek Juana Gómeza-Jurado będą w siódmym niebie! Już wiosną na Canal+ zobaczą kolejny serial, na podstawie jego thrillera. Tym razem ekranizacji doczekała się „Blizna”, którą Wydawnictwo SQN wydało na początku 2024 roku. To nie koniec dobrych wieści – dwa pierwsze odcinki serialu będzie można zobaczyć już…

Obyczaje, tradycje i o...

Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…

Zostaliśmy partnerem a...

Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …