Data wydania: 28/02/2018
Format: 150 x 215 mm
Ilość stron: 288
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788381290258
Dostępne wersje: papierowa / ebook /
Cena detaliczna: 39,90 / ebook: 39,90
Zakulisowa prawda o polskiej dyplomacji
Kiedy w 1966 roku młody chłopak z Radomia wyjeżdżał jako tłumacz na Daleki Wschód, nie wiedział, że to początek błyskotliwej kariery dyplomatycznej. Nie przeczuwał też, że czeka go szereg niebezpiecznych operacji, w których odegra kluczową rolę.
Do Laosu trafił w samym środku wojny domowej. W Iranie zastała go rewolucja, podczas której ukrywał się wraz z rodziną w budynku ambasady, gdy tłum na zewnątrz skandował: „Śmierć obcym!”. Po zerwaniu stosunków dyplomatycznych między USA a Irakiem to właśnie on – do niedawna urzędnik „zza żelaznej kurtyny” – przeprowadził spektakularne negocjacje zmierzające do uwolnienia amerykańskiego obywatela z irackiego więzienia Abu-Ghraib.
Oto pełna nieoczekiwanych zwrotów akcji historia polskiego ambasadora Jana Wojciecha Piekarskiego. Opowieść o negocjacjach, szpiegach, współpracy z wywiadem PRL, a także szlifowaniu wizerunku polskich prezydentów, premierów i ministrów podczas szefowania Protokołowi Dyplomatycznemu.
Kulisy tajnych operacji i rozmowy, od których zależy ludzkie życie. Wojny i rewolucje, narażanie siebie i bliskich. Jan Wojciech Piekarski przez lata był tam, gdzie najgoręcej. Reprezentował Polskę i USA, pertraktował z przedstawicielami reżimowych rządów i zachowywał zimną krew, gdy wokół płonął świat. Jego historia to gotowy materiał na scenariusz filmowy.
Vincent V. Severski, pisarz, były oficer wywiadu
W czasie swojej wieloletniej kariery dyplomatycznej pełnił funkcje wicedyrektora, dyrektora departamentu i dyrektora generalnego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. W latach 1994–1997 był szefem Protokołu Dyplomatycznego MSZ za prezydentury Lecha Wałęsy i Aleksandra Kwaśniewskiego. Organizował wizyty państwowe monarchów, prezydentów i premierów różnych krajów świata. Za granicą pełnił funkcje m.in. I sekretarza ambasady w Iranie (1977–1981), ambasadora w Pakistanie, szefa sekcji interesów amerykańskich w Iraku (1991–1994), ambasadora w Królestwie Belgii i Wielkim Księstwie Luksemburga (1997–2002), a także w Państwie Izrael (2003–2006). Jest współautorem (z Cezarym Ikanowiczem) podręcznika SGH Protokół dyplomatyczny i dobre obyczaje oraz autorem książki Niezbędnik dyplomatyczny i protokolarny, czyli co o tych sprawach powinni wiedzieć politycy, dziennikarze i obywatele. Posiada wiele odznaczeń polskich, m.in. Krzyż Kawalerski OOP oraz kilkanaście zagranicznych, m.in. Order Legii Honorowej Republiki Francuskiej, Złoty Medal Zasługi Departamentu Stanu USA. Prowadził wykłady na wielu krajowych uczelniach.
Dziennikarz, autor książki Przywitaj się z królową oraz współautor (z Marcinem Pośpiechem) publikacji Ambasadorowie. Czego nie powie ci królowa. Absolwent stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim, wykładowca dziennikarstwa. Szczęśliwy mąż i ojciec, miłośnik Hiszpanii, żeglarstwa, narciarstwa i dobrego poczucia humoru.
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …
Autor oraz ilustratorka serii książek dla dzieci opowiadającej o Białej Dolinie i jej mieszkańcach już niebawem spotkają się z młodymi czytelnikami w Krakowie! Przemek Corso (autor książki) oraz Marcelina Misztal (ilustratorka) będą gośćmi krakowskiej edycji Festiwalu Literatury dla Dzieci. Spotkanie…