fbpx

SQN Originals: Nazwiska dawno niesłyszane

Jak złoty wiek węgierskiej piłki ukształtował współczesny futbol

Autor:  Jonathan Wilson 

Data wydania:   16/08/2023

Tłumaczenie:  Michał Okoński

Format:  140 x 205 mm

Ilość stron:   392

Oprawa:   miękka ze skrzydełkami

ISBN:   9788382104288

Dostępne wersje:   papierowa / ebook / audiobook

Cena detaliczna:   44,99 zł / ebook: 39,99 zł

OPIS Z OKŁADKI

Historia tętniącej życiem i innowacyjnej kultury piłkarskiej na Węgrzech, która w przededniu II wojny światowej zdefiniowała futbol i zapoczątkowała jego nową erę.

Pod tę piłkarską rewolucję położył podwaliny Jimmy Hogan, dzięki któremu w Budapeszcie lat 20. i 30. XX wieku powstała jedna z najbardziej wpływowych w dziejach szkół piłki nożnej. Ukształtowali ją genialni zawodnicy i trenerscy wizjonerzy, którzy ze względu na trapiący ojczyznę kryzys emigrowali później do Włoch, Brazylii, Argentyny czy USA. Uciekali przed antysemityzmem, faszyzmem i komunizmem, lecz ich dziedzictwo przetrwało.

Mimo nadzwyczajnych przeciwności losu Węgrzy nauczyli świat grać nowoczesną piłkę. Jeszcze na początku lat 50. byli niepokonani: sięgnęli po najwyższe laury na igrzyskach w Helsinkach i dwukrotnie rozgromili Anglików. Ich bramkostrzelny napastnik Ferenc Puskás został jedną z pierwszych międzynarodowych gwiazd futbolu.

Jednak, jak Jonathan Wilson udowadnia w Nazwiskach dawno niesłyszanych, triumfy Złotej Jedenastki były w rzeczywistości ostatnim aktem prawdziwego złotego wieku węgierskiej piłki. Choć tamto niezwykłe pokolenie nie wywalczyło najcenniejszego trofeum, i tak stało się punktem odniesienia dla każdej liczącej się futbolowej nacji.

FILM PROMOCYJNY


OPINIE O KSIĄŻCE

Współczesny futbol narodził się w Budapeszcie po zakończeniu I wojny światowej – twierdzi autor tej znakomitej książki. Ale Wilson jak zwykle mówi o czymś więcej niż futbol. Przed Wami opowieść nie tylko o wielkich meczach przedstawicieli najpiękniejszej i najtragiczniejszej zarazem piłkarskiej kultury, lecz także opowieść o Zagładzie i innych traumach naszej części Europy.
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”

Jonathan Wilson ma nie tylko dar taktycznej analizy gry i opowiadania historii futbolu w różnych częściach świata. Ta książka pokazuje, że jest także prawdziwym archeologiem – właśnie w Budapeszcie wykopał „nazwiska dawno niesłyszane”, udowadniając, że gdyby nie kilka osób, które przyszły na świat nad Dunajem jeszcze w XIX wieku, nie byłoby węgierskiej Złotej Jedenastki, a piłka w Ameryce Południowej nie rozwijałaby się tak prężnie.
Stefan Szczepłek

W tej fascynującej opowieści Złota Jedenastka z Ferencem Puskásem na czele okazuje się „tylko” epilogiem złotej ery węgierskiego futbolu. Wilson pokazuje, że zwycięstwo 6:3 nad Anglią w 1953 roku nie pojawiło się znikąd, bo przez kilka dekad to Węgrzy uczyli świat nowoczesnej gry. Ale w tej historii równie ważny jest kontekst społeczny i polityczny: dyktatura i wojna, antysemityzm i Holokaust, wreszcie stalinizm. Wspaniała lektura!
Leszek Jarosz, TVP Sport

Opowieść o Złotej Jedenastce unosi się na skrzydłach historii dzięki m.in. Jimmy’emu Hoganowi, Ferencowi Puskásowi i Jonathanowi Wilsonowi. Nazwiska dawno niesłyszane Jonathana Wilsona to niezwykła ekspedycja do czasów świetności węgierskiego futbolu i wnikliwa analiza problemów społeczno-politycznych nad Dunajem. Co prawda Węgrzy nie zdołali zdobyć Złotej Nike, ale pokazali innym nacjom, jak należy grać w piłkę nożną.
Marcin Mendelski, Nieobiektywny kibic

BIOGRAM

Jonathan Wilson

Jonathan Wilson

Brytyjski pisarz i dziennikarz sportowy. Założyciel i redaktor kwartalnika „The Blizzard”, współpracownik dziennika „The Guardian”. Autor wielu głośnych książek, m.in. o futbolu w Europie Środkowej, Brianie Cloughu, braciach Charltonach, Sunderlandzie, Manchesterze United i pozycji bramkarza. Nakładem Wydawnictwa SQN ukazały się jego cztery publikacje: Aniołowie o brudnych twarzach. Piłkarska historia Argentyny (2018), Anatomia Liverpoolu. Historia w dziesięciu meczach (2019), Odwrócona piramida. Historia taktyki piłkarskiej (2021) i Dziedzictwo Barcelony, dziedzictwo Cruyffa. Ewolucja piłkarskiej taktyki: od futbolu totalnego do filozofii Guardioli (2021) i Nazwiska dawno niesłyszane (2023).

AKTUALNOŚCI

Plebiscyt Lubimyczytac
Książki Wydawnictwa SQ...

Z dumą ogłaszamy, że aż osiem tytułów wydanych przez Wydawnictwo SQN zostało nominowanych w Plebiscycie Książka Roku 2024 Lubimyczytać.pl! To dla nas ogromne wyróżnienie, ale przede wszystkim dowód na to, że nasze książki zdobywają serca czytelników i czytelniczek w całej Polsce. Teraz wszystko w Waszych rękach –…

Bestsellery Empiku 2024
Bestsellery Empiku 2024

Z wielką radością informujemy, że dwa nasze tytuły zostały nominowane w plebiscycie Bestsellery Empiku 2024. To kolejne wyróżnienie, które potwierdza, że książki Wydawnictwa SQN trafiają do szerokiego grona czytelników i słuchaczy. Kto zwycięży? Dowiemy się już 18 lutego podczas uroczystej gali. Nasze nominacje: Kategoria Literatura…

WOŚP 2025
Zbierzmy 33 tys. zł n...

Po raz czwarty dorzucamy swoją cegiełkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, również i w tym – w wyjątkowy sposób. Po sukcesach poprzednich e-booków pt. „Szepty”, „Czego dusza zapragnie” i „Wszyscy razem”, wracamy z kolejną literacką perełką – e-bookiem „Półsny”, a cały dochód ze…