fbpx

SQN Originals: Remanent. Teksty wybrane nie tylko z magazynu Sportowiec

Autor:  Jerzy Chromik 

Data wydania:   29/11/2021

Format:  150 x 215 mm

Ilość stron:   480

Oprawa:   twarda

ISBN:   9788382105063

Dostępne wersje:   papierowa / ebook /

Cena detaliczna:   49,99 zł / ebook: 42,99 zł

OPIS Z OKŁADKI

Czy o sporcie można pisać rzetelnie i jednocześnie z rzadko spotykaną głębią?

Jerzy Chromik udowodnił, że tak! Zresztą nie miał innego wyboru, ponieważ otrzymał imię na cześć znanego lekkoatlety. Pragnął też z całego serca zostać dziennikarzem. Udało mu się to dzięki determinacji, odwadze i odrobinie szczęścia. Nauczył się dziennikarstwa od najlepszych w swoim fachu, a później, po słynnym wywiadzie Spowiedź napastnika, wypłynął na szerokie wody. Pisał m.in. dla tygodnika „Sportowiec” i „Przeglądu Sportowego”. Najbardziej cenił sobie rozmowy z ludźmi, dlatego do perfekcji opanował sztukę przeprowadzania wywiadów. Stworzył kilkadziesiąt reportaży, które zapisały się w historii dziennikarstwa sportowego. Do problemu korupcji w polskim futbolu podchodził z dociekliwością porucznika Columbo, dlatego Janusz Zaorski zaprosił go do pomocy przy tworzeniu scenariusza do kultowego filmu Piłkarski poker. Nie interesowało go pisanie laurek, tylko mierzenie się z prawdą. Zajmował się również sportowcami, którzy nie przykuwali uwagi innych reporterów.

Dlaczego Dariusz Dziekanowski nie zrywał folii z tylnego siedzenia swojego nowego renault 9? Jaki piłkarski przesąd miał Jan Urban? Na jakim obrazie chciał się podpisać jeden z piłkarzy Wisły Kraków? Co powiedział Maciej Szczęsny policjantowi po włamaniu do swojej piwnicy? Jaki zegarek nosił Marco van Basten podczas Euro 1988? W jakich okolicznościach zginęli Gaetano Scirea i Paweł Ryba? Jakimi wafelkami zajadał się w młodości Zbigniew Boniek i czym dla Janusza Gajosa jest futbol? Odpowiedzi na powyższe i inne pytania znajdziecie w książce pt. Remanent, zawierającej teksty wybrane z tygodnika „Sportowiec”, „Meczu”, „Przeglądu Sportowego” oraz „Expressu Wieczornego”.

Tom I remanentu Jerzego Chromika jest pełen anegdot, barwnych porównań, inteligentnych zaczepek i wnikliwych analiz. Autor szczerze opowiada o całym swoim życiu. Wspomina z nostalgią ludzi, którzy otworzyli mu drzwi do wielkiego dziennikarstwa, a swoimi tekstami skłania czytelników do refleksji i udowadnia, że słowa są jak zaklęcia. Mało kto potrafi tak niesztampowo opowiadać o sporcie i wybitnych Polakach. Na tym polega jego fenomen.

FILM PROMOCYJNY


OPINIE O KSIĄŻCE

Działo się to w czasach, kiedy w redakcji tygodnika „Sportowiec” w jednym pokoju siedzieli obok siebie najwięksi giganci tego zawodu: Maciej Biega, Krzysztof Wągrodzki, Zdzisław Ambroziak, Jerzy Iwaszkiewicz i Jan Okulicz-Kozaryn. Złote czasy dziennikarstwa sportowego. Owszem, dzięki mnogości medali i rekordów w latach 70. i 80. łatwiej było opisywać „bohaterów stadionów”. Czasy realnego socjalizmu przynajmniej pod tym względem były bardziej owocne. Oprócz tego gotowego materiału na rozmowę lub reportaż, ważny był talent w sprawnym posługiwaniu się maszyną do pisania marki „Rheinmetall”, bo takie dominowały w naszej redakcji. Bez zbędnego patosu można powiedzieć, że w tygodniku „Sportowiec” powstawała w dużej części prawdziwa literatura faktu. Choć Jerzy Chromik był wtedy juniorem przy tych profesorach sportowego pióra, to szybko okazało się, że jego talent i wrażliwość pozwoliła wywoływać ogromne zainteresowanie czytelników pisma, które rozchodziło się, zanim dowiezione zostało do kiosku. Takie to były czasy.
Mistrzostwo widoczne w tej książce polega na rzadkiej umiejętności odnajdywania w swoim bohaterze tych najważniejszych półtonów i półcieni, które najdokładniej pokazują pełnego człowieka. Autor tej pasjonującej książki buduje obraz, który w żadnym wypadku nie jest kalką sportowego widowiska, relacją zwycięstwa czy porażki. Ta część sportu go nie interesuje. Przyznaje, że najlepiej czuje się w rozmowie, to jest jego boisko. Tutaj jest prawdziwym mistrzem. Nie szokuje sensacją wyciągniętą ze sportowego magla. Obiektywnie, pytanie po pytaniu, zbliża się do pełnego portretu rozmówcy. A na koniec wyczuwamy odrobinę sympatii autora po stronie bohatera.

Andrzej Person, publicysta sportowy

W czasach, kiedy fraza „dziennikarz sportowy” niekoniecznie brzmi jak komplement, trudno o książkę bardziej potrzebną. Inna sprawa, że w przypadku najlepszych przedstawicieli tego fachu przymiotnik „sportowy” jest niepotrzebnym ograniczeniem. Zbiór wywiadów i reportaży „Remanent” to dziennikarstwo w stanie czystym – czytajcie!
Michał Okoński, „Tygodnik Powszechny”

A wiesz, że prezes Pogoni Szczecin zajmuje się energetyką wiatrową? – przywitał mnie na pierwszym spotkaniu w realu, chcąc chyba pokazać związki między „jego” sportem a „moją” energetyką. A po podpis w książce „On, Strejlau” wysłał mnie… na urodziny trenera do nieistniejącego już „Czarnego Kota”, co legenda piłki nożnej potraktowała jak coś najnormalniejszego. To też świadczy o pozycji autora w świecie sportu. Sztuki prowadzenia wywiadów uczyć się powinien od niego każdy dziennikarz, bez względu na dziedzinę, jaką się zajmuje. Zbiór rozmów w „Remanencie” może służyć żurnalistom (nie tylko młodym) za zawodowy podręcznik. To jemu Dariusz Dziekanowski powiedział „Koniunktura się skończyła. Gram słabiej”. A gdy zaczynał pożegnalny i przejmujący wywiad z legendarnym komentatorem Włodzimierzem Szaranowiczem, przyznał, że „to niezręczna sytuacja, gdy dziennikarz robi wywiad z dziennikarzem”. Moja rekomendacja to czytać, czytać i jeszcze raz czytać.
Karolina Baca-Pogorzelska, Outriders

Pamiątka innych czasów, innego sportu i innego dziennikarstwa. Przewodnikiem, i to pięknie o nich mówiącym, jest Jerzy Chromik.
Włodzimierz Szaranowicz, komentator sportowy

„Bez konfliktu nie ma sztuki, nie ma kina” – mówi w tej książce Janusz Zaorski. Bez konfliktu nie ma prawdy o sporcie. A Jurek Chromik przez lata spowiadał skonfliktowanych, nieprzystających, skrzywdzonych. Reporter – to brzmi tutaj bardzo dumnie.
Paweł Wilkowicz, Viaplay

Młodego Jurka Chromika pytano, czy jest kuzynem Jerzego Chromika, rekordzisty świata na 3000 metrów z przeszkodami. Po latach pracy w tygodniku „Sportowiec”, gdzie ujawnił wielki talent dziennikarski, pokonując przeszkody znacznie wyższe i dystanse znacznie dłuższe niż rekordzista świata, ten ostatni mógł chwalić się, że dziennikarz Jerzy Chromik to jest jego kuzyn.
Janusz Zaorski, reżyser

BIOGRAM

Jerzy Chromik

Jerzy Chromik

Publicysta. Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Reportaż dyplomowy obronił w pracowni Krzysztofa Kąkolewskiego. Zadebiutował w tygodniku „Sportowiec”. Publikował również w „Meczu”, „Expressie Wieczornym” i „Przeglądzie Sportowym”. Przeprowadził wiele głośnych wywiadów (najsłynniejszy to „Spowiedź napastnika” z Dariuszem Dziekanowskim). Autor demaskatorskich tekstów o korupcji w polskiej piłce. Konsultant filmu „Piłkarski poker” Janusza Zaorskiego. Od 2006 do 2020 w TVP Sport.

AKTUALNOŚCI

WOŚP 2025
Zbierzmy 33 tys. zł n...

Po raz czwarty dorzucamy swoją cegiełkę na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Jak co roku, również i w tym – w wyjątkowy sposób. Po sukcesach poprzednich e-booków pt. „Szepty”, „Czego dusza zapragnie” i „Wszyscy razem”, wracamy z kolejną literacką perełką – e-bookiem „Półsny”, a cały dochód ze…

Jakie książki sportowe...

Nowy rok, nowe plany – również te sportowe. W tym roku w naszej ofercie pojawi się po raz kolejny mnóstwo świetnych tytułów o sporcie. Kibice nie będą mogli się nudzić i każdy wśród nowości znajdzie coś dla siebie. Niezależnie od tego, czy interesuje się piłką nożną, koszykówką,…

Zapowiedzi SQN Imagina...

Rok 2025 zapowiada się wyjątkowo ekscytująco dla fanów literatury fantastycznej! Przygotowaliśmy premiery, które zaskoczą, poruszą i wciągną Was w niezwykłe światy pełne przygód, magii oraz nieoczekiwanych zwrotów akcji. Powroty uwielbianych autorów, fascynujące debiuty, świeże spojrzenie na klasykę i kontynuacje bestsellerowych serii – to wszystko znajdziecie w naszym…