Data wydania: 26/05/2023
Format: 140 x 205 mm
Ilość stron: 320
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
ISBN: 9788382108231
Dostępne wersje: papierowa / ebook /
Cena detaliczna: 44,99 zł / ebook: 39,99 zł
Kariera sportowca to batalia o trofea, pieniądze i sławę. W pogoni za sukcesem atleci przekraczają granice ludzkich możliwości i funkcjonują w zawrotnym tempie, przez co ryzykują zdrowie i narażają relacje rodzinne na szwank. Lecz w zamian nie zawsze otrzymują od losu amulet przynoszący szczęście i finansową niezależność. Zdarza się, że po zejściu ze sceny popadają w depresję, nałogi i często tracą sens życia. Dotyczy to ludzi z pierwszych stron gazet, niespełnionych talentów i dawnych mistrzów, którym nie sprzyjała fortuna. Dariusz Faron na podstawie spotkań i rozmów spisał historie właśnie takich osób.
Dlaczego Jakub Błaszczykowski był nazywany Winnetou z Truskolasów? Co było najważniejsze dla Justyny Kowalczyk podczas igrzysk olimpijskich w Soczi? Jak Tomasz Smokowski poradził sobie z chorobą? Za co Michał Globisz uwielbia pisarstwo Fiodora Dostojewskiego? W jakich okolicznościach Włodzimierz Szaranowicz poznał miłość swojego życia i co chciał osiągnąć Marek Piotrowski w USA?
Autor zawarł w tych tekstach ogromny ładunek emocji, który towarzyszy zmaganiom o najwyższe laury. Przede wszystkim jednak przekroczył granice samego sportu. Życie nie kończy się na mecie to sygnatura prawdziwego dziennikarstwa, w którym liczy się prawda na temat drugiego człowieka. Dociekliwość i zgrabne pióro to zaś środki, za pomocą których Dariusz Faron stworzył cykl reportaży przedstawiający sportowców w wymiarze czysto ludzkim.
Nie znam drugiej tak empatycznej, a jednocześnie ekspresyjnej osoby jak Dariusz. Wie najlepiej, że sport w opowiadanej historii to tylko punkt wyjścia. Człowiek wielu talentów, z których największy to ten do pisania.
Paweł Kapusta, redaktor naczelny Wirtualnej Polski
Nikt w Polsce nie pisze lepiej reportaży sportowych od Dariusza Farona. Wybiera ciężkie tematy, nie boi się zadawać trudnych pytań i w trakcie wywiadu tworzy taką atmosferę, że sportowiec mówi szczerze i bez cenzury. Obowiązkowo czytam każdy reportaż Dariusza.
Justyna Kowalczyk-Tekieli
Darek to ten szczególny typ dziennikarza, który nie tylko umie zadać właściwe pytania we właściwych momentach, ale ma w sobie tak wiele uwagi i empatii wobec rozmówcy, że ten otwiera się przed nim i zaczyna mówić, mówić i mówić…
Tomasz Smokowski, Kanał Sportowy
Nie ma większego komplementu w dziennikarstwie, niż: reporter. Darka Farona się czyta dla oszczędnego stylu, dla rytmu opowiadania, dla czułości jaką ma dla bohatera, bez względu na to, czy bohater jest mistrzem olimpijskim czy morderczynią. Ten zbiór tekstów to kronika nieszczęść, sukcesów, załamań, siły, miłości. Kronika pełni życia.
Paweł Wilkowicz, Viaplay
Fantastyczna praca reporterska. Porównuję Darka do największych klasyków polskiego dziennikarstwa sportowego lat 70. i 80.
Marek Wawrzynowski, Przegląd Sportowy Onet
Czytelnicy książek Juana Gómeza-Jurado będą w siódmym niebie! Już wiosną na Canal+ zobaczą kolejny serial, na podstawie jego thrillera. Tym razem ekranizacji doczekała się „Blizna”, którą Wydawnictwo SQN wydało na początku 2024 roku. To nie koniec dobrych wieści – dwa pierwsze odcinki serialu będzie można zobaczyć już…
Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian Wraz z Muzeum Archeologicznym z dumą zapraszamy na spotkanie pt. Obyczaje, tradycje i obrzędy wprost ze świata dawnych Słowian. Spotkanie i warsztaty dla dzieci z Moniką Maciewicz, autorką książki Mali Słowianie, odbędą się już 17 listopada w Muzeum…
Z dumą informujemy o nawiązaniu współpracy z projektem Instytutu Książki pod nazwą BookStadion – inicjatywą promującą czytelnictwo wśród młodych miłośników piłki nożnej. Dzięki temu partnerstwu pragniemy inspirować dzieci i młodzież do odkrywania literatury poprzez sportowe emocje. BookStadion: gdzie futbol spotyka literaturę …